Oferta educaţională

Școala Gimnazială "Sf. Antim Ivireanul" este autorizată cu Nr. 5842 / 26.09.2012.

Programul de studiu respectă întocmai programa şcolară aprobată de Ministerul Educaţiei Naționale, completând-o cu activităţi educative cu specific creştin-ortodox.

Realizări educaționale:

* rezultate foarte bune la olimpliadele pe discipline – faza județeană, 2015: limba și literatura română (mențiune), matematică, cultură și spiritualitate românească (locul I), geografie (locul II), iar la faza națională: geografie (Premiul I)

* rezultate foarte bune la Concursurile Cangurul, Comper și Luminamath, 2012, 2013, 2014, 2015

* locurile I, II și III la Concursurile de pictură religioasă (județean și național)

* 2 locul I la secțiunea creație și 3 locul I la secțiunea interpretare la Cenaclul literar "Bucuria cuvântului"-la nivel județean, organizat de Școala ”Sf. Antim Ivireanul”, 2015

* locul I obținut de corul școlii la Concursul județean de Colinde și datini de Crăciun, organizat de ISJ Timiș, secțiunea Grupuri vocale în 2013 și 2014, respectiv locul II la ediția din 2015.

* cel mai bun cor de copii la edițiile din 2014 și 2015 a Festivalului „Cântecele Betleemului“ organizat de Parohia Dacia Timișoara.

*locul I obținut de clasa a V-a la Concursul județean de Colinde și datini, organizat de ISJ Timiș secțiunea Datini și obiceiuri (2014 și 2015).

* locul I, II și III la Campionatele de Șah pentru Copii și Juniori - Arad și Timișoara, 2015

* locul I la Concursul de orientare turistică Cupa Ghiocelului - Arad, 2015

* locul I, II și III la Concursul de orientare turistică Cupa ANTIM- Timișoara, organizat de școala noastră, 2015

* elevi incluși în programele de pregătire ale Centrelor de excelență la Matematică și Limba și literatura română

Planul de școlarizare:

2015-2016- clasele pregătitoare - clasa a VI-a;

2016-2017- clasele pregătitoare - clasa a VII-a.

Activităţi Săptămâna altfel "Să știi mai multe, să fii mai bun" (18-22 aprilie 2016):

* pelerinaj pe urmele Sfântului Antim Ivireanul (18-23 aprilie) Obiective vizitate: Mănăstirea dintr-un Lemn, Mănăstirea Sf. Nicolae din Curtea de Argeș, Mănăstirea Antim, Patriarhie, Biserica Drăgănescu, Biserica Sf. Gheorghe cel Nou, Mănăstirea Snagov, Muzeul Antipa, Hurezi (mănăstirea și centrul de ceramică), Manastirea Bistrița, Mănăstirea Arnota, Targu Jiu-Muzeul Brâncuși.

* Filarmonica “Muzica din filme” (18 aprilie)

* Vizita la Piața Doina, cumpărături de primăvară (19 aprilie)

* Sf. Liturghie a darurilor mai înainte sfințite la Biserica Martirilor (20 aprilie)

* Atelierul-concurs: “Icoana-fereastră spre cer” (20 aprilie), între orele 9.00 și 13.00 la sediul școlii noastre

* Ziua Portilor deschise la Jandarmerie (21 aprilie)

* Excursie în Cheile Carașului (21 aprilie)

* Ouă de Paști la Carrefour (22 aprilie)

* Vernisajul expoziției de icoane "Lumina Florilor de Paști", pe 22 aprilie, între orele 16.00-17.00, la Muzeul Catedralei Mitropolitane (22 aprilie).

Activităţi Programul "Micilor învățăcei" (între orele 12.45-17.30):

pregătirea temelor; 5 ore de limbi străine/săptămână: germană și engleză; Ateliere (Muzică instrumentală, Șah, Dumnezeu și natura, Educație pentru sănătate, Jocuri de echipă, Artă și meserii);

Activităţi extracurriculare:

* participări la Sfânta Liturghie la sărbătorile de peste săptămână;

* participări la activitățile Corului școlii (repețiții, spectacole și înregistrări albume muzicale);

* participări la spectacole de teatru;

* participări la programe educative muzicale;

* organizarea de expoziţii în cadrul şcolii;

* vizite la muzee, la Grădina Botanică şi la Grădina Zoologică;

* plimbări şi alte activităţi recreative în aer liber;

* organizarea de serbări/spectacole/mini-recital cu diferite ocazii şi sărbători;

* organizare excursii şi tabere la mănăstiri;

* participări la concursuri locale, naţionale şi internaţionale.

Alte activităţi cu caracter regulat:

* serbarea zilelor de naştere în cadrul şcolii într-o atmosferă armonioasă de comuniune;

* lectorate cu părinţii;

* consilierea educaţională individuală a familiilor la solicitarea reprezentanţilor familiei sau cadrelor didactice;

* consilierea lunară a familiilor pe teme duhovnicesti şi educaţionale;

* participarea familiilor la conferinţele organizate de Asociaţia Prologos;

* participarea familiilor la activităţi practice-gospodăreşti.

Sunt incluse în oferta educaţională:

* consiliere şcolară;

* consiliere psihologică;