Asociația Prologos

Asociația Prologos s-a născut din dorința de a crea o comunitate creștină activă, bazată pe valori comune, cu impact în educația copiilor. La început ne-am gândit la copiii noştri, şi, desigur, la comunitatea din Timişoara şi din împrejurimi pentru ca am vrut ca ei să crească într-un mediu protejat, unde să se continue educația de acasă.

Membrii Prologos:

Persoane care doresc să-și aducă contribuția la crearea unui mediu educațional bazat pe valori creștin ortodoxe.

Viziunea Prologos:

Ne dorim să contribuim definitoriu la modelarea societății românești prin implicare sustinută în educație și cultură.

Misiunea Prologos:

Împărtășirea și promovarea valorilor creștin ortodoxe prin educație și cultură.

Obiective strategice în derulare (cu proiectele corespondente):

1. Dezvoltarea unui sistem educațional moral care promovează educația temeinică prin:
Grădinița cu program prelungit “Troița” (www.gradinitatroita.ro)
Școala Gimnazială “Sf. Antim Ivireanul” (www.scoalaortodoxa.ro)
Școala familiei (www.scoala-familiei.ro)

2. Crearea unei comunități de tineri în care fiecare să-și dezvolte abilitățile personale prin:
Tabăra Prologos pentru olimpici
Școala de vânzări pentru tineri
Șah (www.chessopen.net)
"Am aflat" (www.amaflat.ro)

3. Formarea unui mediu cultural activ având la bază valorile creștin ortodoxe prin:
Conferințe
Editarea de reviste și cărți
Lectorate cu părinții

4. Proiecte cu impact în comunitate.

Mai multe informații despre noi puteți găsi pe site-ul www.pro-logos.ro.